Baigus mokyklą ir neapsisprendus, kur norite stoti (arba pirmais metais nepavykus įstoti kur norite), yra galimybė laisvus metus skirti savanorystei ar kitoms veikloms. Be to, kaip galbūt jau žinote – Lietuvoje už savanorišką veiklą, stojant į aukštąją mokyklą, netgi pridedama 0,25 balo (plačiau apie tai – čia).

Vis dėlto savanorystė gali duoti jums kur kas daugiau naudos nei ketvirtis balo. Savanorystė – ilgam išliekanti patirtis, kuri gali praturtinti jūsų asmenybę ir atverti jums naujas duris – taip pat ir renkantis profesinį kelią.

Štai bent kelios galimos „naudos“, kurias įmanoma patirti užsiimant savanoryste:

1. Socialinio tinklo plėtimas

Savanorystė leidžia susipažinti su įdomiais žmonėmis ir išplėsti pažinčių tinklą už savo „burbulo“ ribų. Savanoriais tampa įvairaus amžiaus, skirtingo išsilavinimo bei patirčių žmonės – jie dažniausiai turi kuo pasidalinti ne tik su tais, kuriems padeda savo savanoriška veikla, bet ir su savo „kolegomis“ (t.y., kitais savanoriais).

Nesvarbu, ar savanoriausite savo mieste, ar užsienyje – tikrai šioje veikloje pažinsite įdomių žmonių, o tai gali jums atverti akis į tuos pasaulius, apie kuriuos net neįtarėte. Galbūt kito savanorio istorija apie jo gyvenimo kelią ir jus įkvėps naujoms mintims apie tai, ką norite daryti būtent jūs?

2. Savanorystė stiprina savivertę ir pasitikėjimą

Darant gerus darbus kitiems, natūralu jausti pasitenkinimą. O žinojimas, kad savo veikla prisidedate prie geresnės visuomenės kūrimo, kaip niekas kitas kelia savivertę ir pasitikėjimą savo jėgomis.

Savanoriška veikla itin padeda sustiprinti savivertę jauniems asmenims, kadangi jiems tai galimai pirma veikla, kur į juos žiūrima kaip į savarankiškus, „suaugusius“ žmones, o už atliktus gerus darbus kartais nereikia net padėkos – užtenka matyti akis to žmogaus, kuriam padėjai.

Ne tiek svarbu, ar po savanoriškos veiklos stosite į savo norimą studijų kryptį, ar bandysite įsidarbinti – savanorystės metu sustiprėjęs pasitikėjimas savimi tikrai jums padės.

3. Geresnė savijauta ir psichinė sveikata

Baigiamieji metai mokykloje, kai tenka ruoštis egzaminams, atseikėja nemažai streso. O neseniai prie to prisid4jo ir pandeminė situacija bei karantinas. Geriausias būdas nusimesti šių rūpesčių naštą – tai užsiimti visuomenei naudinga veikla. Žmonės, kuriems savanorystės metu padėsite, greičiausiai turės daugiau rūpesčių negu jūs. Matydami įvairias gyvenimiškas situacijas, į kurias patenka pagalbos stokojantys žmonės, galimai suprasite, kad jūsų rūpesčiai sąlyginai nedideli. Tai leis pažiūrėti į savo gyvenimą iš šono ir adekvačiai įvertinti jums tekusių rūpesčių naštą – arba bent jau suprasti, kad net ir sunkiausiose gyvenimo situacijose įmanoma rasti išeitį ir tikėtis pagalbos iš kitų asmenų. Padėdami kitiems, padėsite ir sau, arba bent jau suprasite, kad išeitis visuomet yra.